FESTIWAL KULTURY W GORAJU

FESTIWAL KULTURY W GORAJU

 
 
W miniony weekend odbył się XXIV Festiwal Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej. To wspaniałe wydarzenie, które na stałe wpisało się w Gorajski Zamek. 
Podczas spotkania można było posłuchać wspaniałej muzyki myśliwskiej, spróbować wybornej dziczyzny, sprawdzić się w wielu turniejach, poznać historię łowiectwa i leśnictwa, uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych.
Gorajski festiwal jest już znany nie tylko w tym regionie ale i w całej Polsce. XXIV edycja ściągnęła do Goraja ludzi pasji, ludzi z ogromnym szacunkiem do przyrody i do bliźniego. Tu nie ma podziałów. Tu jesteśmy równi. Mamy jeden cel - dobro Polskiego Łowiectwa. Goraj - Zamek to również nowoczesny ośrodek edukacyjno, dydaktyczno, konferencyjny Lasów państwowych. Tu również można zapoznać się z historią leśnictwa oraz zwiedzić imponująca salę edukacyjną.
Było przepięknie. Święty Hubert nasz patron wynagrodził nam ten trud przygotowań wymarzoną pogodą ponieważ tu należy dodać, że po raz pierwszy podczas Gorajskiego Festiwalu nie spadła ani kropla deszczu. Edukacja Okręgu Pilskiego PZŁ była jak zawsze na najlepszym poziomie. Dodatkowo gościnnie wspierały nas Koleżanki z Stowarzyszenia Polskie Diany za co im serdeczne - Darz bór!
 
W ramach tego Festiwalu odbył się:
XVI Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni

Uczestniczyło 34 osoby: I miejsce Tomasz Gurzyński – KŁ „Szarak” Nowe Miasto Lubawskie, II miejsce Tomasz Maliński – Nadleśnictwo Kaczory, III miejsce Bartosz Matz - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

XXIV Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich
Kategoria solistów – 156 solistów. Kategoria zespołowa – 29 zespołów

XVI Wielkopolski Przegląd Rodzinnych Zespołów Sygnalistów Myśliwskich

Kategoria zespołów rodzinnych – 5 zespołów. Indywidualnie konkurs wygrał w klasie A (najtrudniejsze sygnały) Bieniamin Wroński (Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie), drugie miejsce zajął Tadeusz Piankowski (RDLP Gdańsk), a trzecie – Hubert Keller (Technikum Leśne w Warcinie. Zespołowo konkurs wygrał w klasie G – Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator” Studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, drugie miejsce zajął Zespół Trębaczy Myśliwskich Nadleśnictwa Krucz, a trzecie - Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Wszystkie wyniki na www.muzyka.mysliwska.pl.

 

XVI Pilski Pokaz Psów Ras Myśliwskich
W pokazie wzięło udział 15 psów z 7 ras. Najpiękniejszym psem pokazu została LUNA wyżeł niemiecki szorstkowłosy, którego właścicielem jest Tomasz Maciejewski z KŁ „Słonka” w Goraju.
 
VIII Pilski Konkurs Oceny Poroży JeleniUdział wzięło 55 zawodników: I miejsce Michał Magda KŁ Literatów Polskich „Pióro” Warszawa 89 pkt., II miejsce Janusz Polański Nadleśnictwo Krucz                 76 pkt., III miejsce Marcin Witczak KŁ „Żuraw” Człopa 75 pkt.
 
W przyszłym roku planowany jest jubileusz - XXV lecia festiwalu, a wraz z nim wiele atrakcji aby uświetnić to wydarzenie.  Między innymi to za rok  tu w Goraju odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej. Zapraszamy!
 
Tekst: Alicja Fruzińska (ZO PZŁ w Pile)