NIETYPOWE ZNALEZISKO

NIETYPOWE ZNALEZISKO

W dniu 20 stycznia 2018r. podczas prowadzonych przez myśliwych poszukiwań padłych dzików w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń, w lesie odnaleziono 4-5 rozczłonkowanych świń. Do znaleziska doszło na terenie gmin Paprotnia i Przesmyki w powiecie siedleckim. O nietypowym i niebezpiecznym pod kątem epidemiologicznym znalezisku myśliwi biorący udział w czynnościach niezwłocznie poinformowali powiatowego lekarza weterynarii oraz policję, która podjęła natychmiastowe działania mające na celu ustalenie okoliczności oraz źródła pochodzenia padliny.

Sprawa jest o tyle niebezpieczna, że obwód łowiecki na terenie, którego doszło do zdarzenia znajduje się w strefach niebieskiej i czerwonej, czyli w strefach zagrożonych występowaniem wirusa ASF, a odnalezione świnie były już w znacznym stopniu rozczłonkowane i rozniesione po okolicy przez drapieżniki.

W ramach zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń, kilkuset myśliwych w każdy weekend w ramach bezpłatnych działań prowadzi poszukiwania padłych dzików. W ostatnim kwartale 2017 r. w akcjach poszukiwania dzików wzięło udział ponad 15 000 myśliwych. Podczas działań prowadzonych przez wszystkie służby (leśnicy, wojsko, policja inne )przeszukano 5 000 000 ha. Z badań wynika, że ponad 60% truchła dzików jest zakażone wirusem, dlatego niezwykle ważne jest wczesne ich odnajdywanie oraz zabezpieczanie przed dalszym przenoszeniem choroby. W trakcie ostatnich poszukiwań w jednym z podwarszawskich obwodów myśliwi znaleźli 42 padłe dziki (a w tym samym obwodzie w grudniu znaleziono kolejnych 82).  Od kwietnia do grudnia 2017r. myśliwi odstrzelili 250 000 dzików - aby zrealizować tą liczbę w łowisko wyjechali blisko 3 500 000 razy (data oraz godzina wyjścia na polowania oraz zejścia jest ewidencjonowana). Każdego dnia w terenie jest ok. 16 000 myśliwych, którzy podejmują działania realizując zadania nałożone przez Państwo.