WYMIANA LEGITYMACJI CZŁONKOWSKIEJ PZŁ

WYMIANA LEGITYMACJI CZŁONKOWSKIEJ PZŁ

W dniu 16 grudnia 2016r. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego działając w oparciu o § 113 pkt.6 oraz § 26 pkt.3 Statutu Zrzeszenia, na podstawie Uchwały nr 61/2016 podjął decyzję o wymianie legitymacji członkowskiej Polskiego Związku Łowieckiego. Procedury związane z wymianą legitymacji rozpoczęły się na początku 2016 roku i będą trwały do końca 2018r. UWAGA: z dniem 1 stycznia 2019r. obecnie posiadane legitymacje tracą ważność!
Informacja o wymianie legitymacji spotkała się z dużym zadowoleniem wśród myśliwych. Dokumenty w formie papierowych książeczek odchodzą do lamusa, a zastępują je plastikowe, które poza tym, że są mniejsze i wygodniejsze to dodatkowo są bardziej odporne na zniszczenie, o co nietrudno w warunkach terenowych. Posiadanie uprawnienia do wykonywania polowania pociąga za sobą poważne konsekwencje, dlatego konieczne było wprowadzenie zabezpieczeń, które uniemożliwią podrobienie legitymacji. Legitymacja posiada 12 zabezpieczeń (opisane poniżej) w tym KOD QR, który w niedalekiej przyszłości pozwoli na odczytywanie danych przy użyciu skanera czy nawet smartfona. Ułatwi to znacznie procedurę sprawdzania ważności legitymacji - nawet w terenie!

Na obecną chwilę procedura składania ankiet osobowych dobiega końca, dlatego szczególnie zachęcamy osoby, które jeszcze tego nie zrobiły o dopełnienie formalności. W części kół nowe legitymacje już funkcjonują.

Koszt legitymacji wynosi 30zł. i jest to koszt przygotowania legitymacji, druku i tłoczenia oraz przesyłek. W cenie uwzględniono też koszty hologramu, który każdego roku będzie przyklejany na potwierdzenie ważności legitymacji.

Procedura wymiany legitymacji:

 

Wzór legitymacji- awers i rewers:

 

 Zastosowane zabezpieczenia:

 

Personalizacja PCP® – jest to unikalna technologia umożliwiająca kolorową, zamkniętą wewnątrz struktury karty personalizację. Technologia PCP® zakłada nadruk danych techniką inkjetową, co daje możliwość uzyskania kolorowego zdjęcia. PCP® można także połączyć z grawerowaniem laserowym. W takim przypadku zdjęcie nanoszone jest w technologii PCP®, zaś pozostałe dane (np. teksty) za pomocą grawerowania laserowego.

Personalizacja grawerowana laserowo: grawerowanie płaskie – zaczernienie poprzez karbonizację w warstwach czułych na wiązkę lasera leżących poniżejpowierzchni karty,grawerowanie wypukłe – zaczernienie z efektem wypukłości wyczuwalnym dotykiem na powierzchni karty.

Farba zmienna optycznie (OVI) – farba wykazująca zmianę blasku i barwy, w zależności od kąta obserwacji lub oświetlenia.

Gilosze – delikatne ornamenty powstałe ze splecionych ze sobą ciągłych linii tworzących wzór graficzny. Zabezpieczenie to chroni dokument przed mechanicznym lub chemicznym usuwaniem wpisów.

Mikrodruk – linie, motywy lub części tła składające się z niewidocznych gołym okiem drobnych znaków w postaci liter i/lub cyfr widocznych przy użyciu lupy.

Tło irysowe – subtelna i płynna zmiana koloru w obrębie tej samej linii giloszowej trudna do skopiowania przy użyciu urządzeń reprograficznych.

Druk reliefowy – zabezpieczenie graficzne wkomponowane w tło giloszowe, powstałe na skutek lokalnego zakrzywienia linii giloszowych powodującego efekt wypukłości lub wklęsłości druku. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. jest jedną z niewielu firm na świecie, które mogą przeprowadzić cały cykl

produkcyjny w jednym miejscu. Oferta PWPW S.A. obejmuje wszystkie etapy produkcji, począwszy od przygotowania projektu graficznego, poprzez wykonanie druku i implementację mikroprocesora, aż po ewentualną transmisję danych, personalizację i dystrybucję dokumentu (również transportem chronionym). Pełna integralność cyklu produkcyjnego zapewnia całkowite bezpieczeństwo produkcji, rozliczania i przechowywania dokumentów.

 

Zalety proponowanej personalizacji:

1. Otrzymanie karty z wysokiej jakości personalizacją;
2. Wysoka wytrzymałość i trwałość karty oraz zapisanych na niej danych;
3. Kolorowe zdjęcie ułatwiające szybszą identyfikację legitymującej się osoby, dzięki możliwości porównania, np. koloru oczu lub włosów;
4. Ścisłe powiązanie procesów personalizacji i produkcji karty – eliminacja czystych blankietów kart;
5. Wysokie bezpieczeństwo naniesionych danych (brak możliwości zmiany lub usunięcia zapisów);
6. 10 lat gwarancji na kartę i na personalizację.

 

Legitymacja Polskiego Związku Łowieckiego to dokument wykonany z poliwęglanu. Poliwęglan jest tworzywem, z którego wykonane są wszystkie kluczowe dokumenty identyfikacyjne, w tym m.in. dowód osobisty i prawo jazdy. Główną zaletą i przewagą poliwęglanu nad innymi rodzajami tworzywa jest jego trwałość i wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu karta poliwęglanowa może zostać objęta 10-letnim okresem gwarancji.

Zastosowana przez PWPW S.A. personalizacja polega na połączeniu dwóch technik:

PCP® i grawerowania laserowego (kolorowe zdjęcie oraz numer karty wykonane techniką PCP®, pozostałe dane grawerowane laserowo).

PCP® polega na nadrukowaniu kolorowego zdjęcia na jednej z wewnętrznych warstw karty, a następnie zamknięcia go – w procesie produkcji – w trwałej strukturze karty. Danych zawartych w tak spersonalizowanej karcie nie da się zmienić bez pozostawienia widocznego śladu ingerencji.

Grawerowanie laserowe polega na zapisie danych w podłożu poliwęglanowym w wyniku zaczernienia poprzez karbonizację w warstwach czułych na wiązkę lasera. Zaczernienie może też tworzyć wyczuwalny dotykiem efekt wypukłości, tzw. grawerowanie na wyskok.