Klub Dian PZŁ w Fabryce RUAG i Blaser

Klub Dian PZŁ w Fabryce RUAG i Blaser

W dniach 9-12 kwietnia koleżanki z Klubu Dian odbyły wyjazd do Furth oraz Isny z wizytą w  fabryce amunicji RUAG oraz fabryce broni Blaser - gdzie dodatkowo mogły spróbować swoich sił w kinie strzeleckim. Diany przeżyły niezapomniane chwile - zdobyły ogromną wiedzę w zakresie strzelectwa, a także doskonale spędziły czas.

W fabryce RUAG produkuje się amunicję zarówno na rynek wojskowy jak i cywilny. W ofercie firmy znajdziemy znane i cenione marki amunicji RWS,  Rottweil czy GECO. Firma w Furth zlokalizowana jest od końca XIX wieku, gdzie produkcję rozpoczął sam Nobel. W obejmującej 60 ha fabryce produkowane są wszystkie elementy budowy amunicji oraz montowany jest produkt finalny. Dzięki uprzejmości gospodarzy koleżanki z Klubu Dian mogły zobaczyć jak produkuje się spłonki, czy pociski, a także zobaczyć 7 etapowy cykl produkcji łusek. Obejrzałyśmy jak montuje się amunicję, a nasze zdumienie wzbudziła precyzja wykonania, to, że duża część prac wykonywana jest ręcznie oraz bardzo szczegółowa kontrola i testy wykonywane na każdym etapie produkcji. Podczas wizyty mogłyśmy zobaczyć w jaki sposób testowana jest amunicja, jak bada się ciśnienie wewnątrz komorowe po detonacji pocisku i wiele, wiele innych niezwykle interesujących rzeczy. Diany jednogłośnie stwierdziły, że już nigdy na amunicję nie spojrzą tak jak dotychczas... mając świadomość ile pracy i precyzji trzeba włożyć, żeby wykonać każdą sztukę.

Drugi dzień wyjazdu poświęcony był zwiedzaniu fabryki broni Blaser. Fabryka zlokalizowana jest w malowniczo położonej miejscowości Isny, gdzie od początku XXI wieku w niezwykle nowoczesnej technologii produkuje się jedną z najbardziej znanych marek broni. Podobnie jak w przypadku fabryki RUAG wszystkie elementy wykonuje się na miejscu. Odwiedziłyśmy halę, w której produkowano wszystkie elementy broni poza lufami i częściami drewnianymi - zadziwiające jest, że poszczególne elementy broni wykonywane są z jednego kawałka surówki, która w odpowiedni sposób obrabiana najpierw mechanicznie, a później ręcznie staje się komorą nabojową czy kabłąkiem. Kolejnym etapem była wizyta w hali, w której produkowane są lufy i tutaj koleżanki zapoznały się z tworzeniem lufy krok po kroku - lufy tworzone są z jednego kawałka, który na zimno okuwany jest wokół wzornika w zależności od kalibru. Zaskakujące jest, że do wszystkich marek broni Blaser, Sauer i Mauser lufy produkowane są w tej samej technologi i z tego samego materiału. Po wyprodukowaniu poszczególnych elementów składowych rozjeżdżają się one do trzech hal, gdzie po odpowiedniej indywidualnej dla każdej marki obróbce i montażu powstają piękne jednostki, które latami służą nam w łowisku.

Diany nigdy nie zapomną tych intensywnie, ale jakże interesująco spędzonych dni.

Dziękujemy firmie MK Szuster i Adamowi Szusterowi za zainicjowanie wyjazdu oraz pomoc w organizacji, a także gospodarzom Andreasowi Maly z firmy RUAG oraz Mathiasowi Psotta z firmy Blaser za poświęcony czas i wprowadzenie nas w tajniki produkcji najbardziej znanych marek broni i amunicji na świecie.