ŚWIĄTECZNE WARSZTATY DLA KOBIET POLUJĄCYCH

ŚWIĄTECZNE WARSZTATY DLA KOBIET POLUJĄCYCH

W dniach 9 – 11. 12. 2016 odbyły się kolejne warsztaty dla kobiet polujących. Do OSR Strzelnica w Kochcicach przyjechało 62 kobiety z różnych stron Polski. Grudniowy czas przedświąteczny sprzyjał tematyce spotkania. Zaplanowane zostały, między innymi, zajęcia praktyczne pod kątem wykonywania własnoręcznie prezentów świątecznych dla przyjaciół i rodziny.
Uczestniczki wykonywały własnoręcznie bombki na choinkę metodą decoupage, tworzyły ozdoby z naturalnych materiałów– z piór bażanta, poroża jeleni i parostków sarny, fragmentów skór lisa, bobra, zwierzyny płowej. Powstawały piękne i zwiewne przypinki do kapeluszy, broszki, breloki - zajęcia poprowadziła koleżanki Monika Szymkiewicz.
Podczas spotkania odbyły się zajęcia edukacyjne, które przeprowadzili przedstawiciele Lasów Państwowych. Zaproponowane gry i zabawy edukacyjne pokazały, że w prosty i tani sposób można świetnie zaaranżować czas maluchom - wprowadzając je w świat przyrody.
Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, którą uświetnił Zespół Muzyki Myśliwskiej Koła Łowieckiego Cyranka ze Sztumu. Były kolędy, pieśni myśliwskie śpiewane chóralnie i muzyka do tańca. Zabawa przeciągnęła się do wczesnych godzin porannych.
Kolejny dzień był pod znakiem sztuki kulinarnej. Poprowadził je znawca kuchni myśliwskiej kol. Krzysztof Lechowski. Wykorzystywałyśmy dziczyznę i wszelkie dary lasu. Powstały pięknie podane przystawki, smakowite zupy i dania mięsne, a także wyjątkowo pyszne desery. Dodatkowo uczestniczki warsztatów mogły zapoznać się z carvingiem – sztuką dekoracji potraw. Zebrane doświadczenia przydadzą się podczas przygotowania domowych Świąt. Do domów zabrałyśmy wykonany własnoręcznie pasztet z dziczyzny.
Po obiedzie uczestniczyłyśmy w prelekcji na temat „Wizerunku myśliwego w XXI wieku i roli Dian w jego kształtowaniu”. Zajęcia poprowadzili znani kreatorzy wizerunku – Mikiełyński Marek i Bohdanowicz Piotr. Temat wywiązał bardzo żywą dyskusję, uczestniczki przedstawiały swoje doświadczenia i analizowały ich przebieg. Uczyły się kreować siebie w środowisku myśliwskim i poza nim.
Następnymi zajęciami był pokaz preparowania czaszek pozyskanej zwierzyny i przygotowania skór na medalion. Techniki preparacji i konserwacji skór przedstawił kolega Krzysztof Dydyński.
Wieczorem uczestniczyłyśmy w biesiadzie myśliwskiej w chacie grillowej. Spontanicznie wywiązały się śpiewy chóralne. Powstały okazje do wielu rozmów i wymiany doświadczeń między uczestniczkami. Była też wielka niespodzianka . Oglądałyśmy pokaz grupy NAM TARA - teatru ognia. Na tle nocnego nieba rozbłyskiwały ogniste kręgi w układach tanecznych. Artyści otrzymali wielkie brawa.
Ostatni dzień spotkania upłynął na opowieściach autorki książki „Baba na Safari” Bożeny Mazalik, która opowiadała o swoich wrażeniach z wyjazdów do Afryki. O panujących tam zwyczajach, o traktowaniu myśliwych, a zwłaszcza kobiet na safari.
Prawie wszystkie uczestniczki Warsztatów wzięły udział w strzelaniu długodystansowym na 200 m. Broń i amunicję zapewniała firma Swarovski Optik. Pomimo padającego deszczu koleżanki cierpliwie czekały na możliwość spróbowania swoich sił. Trzeba przyznać, że poradziłyśmy sobie z tym zadaniem bardzo dobrze.
W tym samym czasie koleżanki oczekujące na strzelanie mogły wysłuchać cennych rad na temat fotografowania. Zajęcia poprowadziła koleżanka Katarzyna Lewańska Tukaj, znana z uwieczniania na fotografiach wielu imprez, polowań i spotkań myśliwskich, a przede wszystkim piękna przyrody.
Zarząd Klubu Dian dziękuje wszystkim instruktorom za ciekawe zajęcia i wszystkim uczestniczkom Warsztatów. Odebrałyśmy wiele ciepłych słów podczas spotkania i po zakończeniu warsztatów, co motywuje nas do organizowania kolejnych spotkań.

Tekst: Hanna Kozieja Maleńczyk  Sekretarz Klubu Dian PZŁ

Zdjęcia: Katarzyna Lewańska-Tukaj, Diana Piotrowska